تفاوت پردازنده های Exynos و Snapdragon در گوشی های پرچمدار سامسونگ چیست؟

از حدود دهه گذشته ، سامسونگ کاری بسیار عجیب و غریب با دستگاه های پرچمدار خود انجام داده است. این شرکت به طور معمول دو نوع مختلف از مدل های مشابه پردازنده را برای بازارهای مختلف منتشر می کند. تا به حال فکر کرده اید که چرا این طور است؟ و این که این انواع مختلف چقدر با یکدیگر شبیه یا متفاوت هستند؟ خوب ، این همان چیزی است که ما قصد داریم در این مقاله برای شما توضیح دهیم.

از زمان سامسونگ گلکسی S2 ، غول اسمارت فون کره ای دو نسخه مختلف از دستگاه های پرچمدار خود را با پردازنده های مختلف برای بازارهای مختلف منتشر کرده است. یک نوع مبتنی بر گل سرسبد خود Exynos SoC سامسونگ است ، در حالی که نوع دیگر از گل سرسبد کلاس 8 سری کوالکام استفاده می کند. این روش تا به امروز ، در سال 2021 ، هنگامی که سامسونگ نسخه های Exynos 2100 و Snapdragon 888 از آخرین سری Galaxy S21 خود را ارائه داد ، ادامه یافته است.

چرا سامسونگ از دو SoC در همان مدل استفاده می کند؟

صادقانه بگویم ، سامسونگ در واقع دلایل دقیق این مسئله را فاش نکرده است. با این حال ، دلایل مختلفی وجود دارد که از موارد بسیار واضح تا حدودی حدس و گمان متفاوت است. بیایید چند مورد از آن ها را بررسی کنیم.

یکی از دلایلی که سامسونگ این مسیر را حداقل در روزهای ابتدایی تلفن های اندرویدی انتخاب کرد ، به این دلیل بود که تراشه های Exynos خود سامسونگ دارای مودم هایی بودند که پشتیبانی گسترده تری از شبکه های GSM و LTE مورد استفاده در کشورهای اروپایی و آسیایی را ارائه می دادند. از طرف دیگر ، Qualcomm SoCs با مودم هایی عرضه شد که طیف گسترده ای از باندها را ارائه می دهند در عین حال از شبکه های CDMA در ایالات متحده پشتیبانی می کنند. سامسونگ استفاده از دو SoC متفاوت که عملکردی تقریباً مشابه را ارائه می دهند و پشتیبانی شبکه بهتری را برای بازارهای خاص ارائه می دهند آسان تر بود.

تفاوت پردازنده های Exynos و Snapdragon در گوشی های پرچمدار سامسونگ چیست؟

دلیل دیگر اقتصاد محض است.

حتی اگر سامسونگ Exynos SoC های خود را از زیرمجموعه نیمه هادی خود “خریداری” کند ، خرید SoC داخلی همیشه ارزان تر از خرید آن از شخص ثالث است. علاوه بر این ، کوالکام (تا به امروز) در بخش SoC پیشرفته تا حدودی دارای انحصار است ، به این معنی که می تواند از موقعیت خود برای استفاده از قیمت های بالاتر استفاده کند. این یکی از دلایلی است که حتی اگر مسئله GSM / CDMA دیگر وجود نداشته باشد ، سامسونگ سیاست خود را در داشتن دو نوع تلفن مشابه با SoC های مختلف ادامه می دهد. این از نظر اقتصادی منطقی تر است و به سامسونگ اجازه می دهد با فروش نسخه های Exynos از گوشی های پرچمدار خود ، حاشیه بیشتری را بدست آورد.

سپس بحث دیگری در رابطه با زنجیره تأمین وجود دارد. سامسونگ از نظر حجم از بزرگترین تولیدکنندگان گوشی های هوشمند در جهان است و ساخت تراشه برای برآورده ساختن خواسته های سامسونگ به راحتی می تواند تنها مورد توجه یک تراشه ساز باشد. به همین ترتیب ، وابستگی نیز نقشی اساسی دارد: اگر در Qualcomm مشكلی وجود داشته باشد ، سامسونگ می تواند وارد عمل شود و بازار را به تراشه های Exynos مجهز كند.

این شکاف همچنین به سامسونگ امکان می دهد تا از دو جبهه به بازار حمله کرده و مشخص کند که چه چیزی بهترین نتیجه را دارد و چرا ناگفته نماند که طبق گزارش ها قراردادی بین سامسونگ و کوالکام وجود دارد که هر دو طرف همچنان به آن متعهد هستند. در هر صورت بعید به نظر می رسد که سامسونگ بتواند تراشه های Exynos کافی برای همه دستگاه های خود تولید کند ، حتی اگر به کوالکام متصل نباشند.

اکنون که به نوعی فهمیدید چرا سامسونگ با این سیاست استفاده از SoC های مختلف در همان مدل های شاخص خود ادامه می دهد ، اکنون می توانیم به یک سوال سوزان بپردازیم.

کدام یک از این دو SoC عملکرد بهتری را در پرچمداران سامسونگ ارائه می دهند.

Snapdragon vs Exynos: کدام یک بهتر است؟

شاید بسیاری از شما از این واقعیت آگاه باشید که طی چند سال گذشته ، پرچمداران Snapdragon SoC تقریباً از هر نظر مایل ها از همتایان Exynos خود جلوتر بودند. این اختلاف در سال 2020 آنقدر فاحش بود که کاربران مایوس سامسونگ اگزینوس اولتیماتوم به سامسونگ صادر کردند یا با تحریم روبرو شدند. برخی از افراد حتی برای اجبار سامسونگ برای شروع استفاده از SoC های Qualcomm در گوشی های شاخص امسال ، دادخواست های اینترنتی تنظیم کرده اند.

تفاوت پردازنده های Exynos و Snapdragon در گوشی های پرچمدار سامسونگ چیست؟

همان طور که امروز وضعیت موجود است ، Qualcomm Snapdragon 888 دارای سامسونگ گلکسی S21s هنوز عملکرد کلی بهتری را در مقایسه با Exynos 2100 خود ارائه می دهد. با این حال ، سامسونگ مطمئناً موفق شده است شکاف گسترده عملکرد بین Snapdragon و Exynos SoC های گذشته را برطرف کند. شاید اولتیماتوم صادر شده توسط کاربران Samsung Exynos کمک کرده باشد. اکنون ، دلیل پیشرفت گسترده عملکرد با Exynos 2100 جدید توسط من در این مقاله تا حدودی توضیح داده شده است. به هر حال در این جا یک توضیح کوتاه است.

اساساً ، آن چه شما باید بدانید این است که سامسونگ ، تا سال گذشته ، از هسته های پردازنده سفارشی خود با نام رمز Mongoose در SoC های پرچمدار خود استفاده می کرد. گرچه این معماری مبتنی بر معماری ARM است ، اما هسته Mongoose به طور سنتی از لحاظ عملکرد از هسته های ARM’s A7X عقب مانده است. با این حال ، از سال 2021 ، سامسونگ تصمیم گرفت هسته Mongoose را کنار بگذارد و به پروژه ARM CxC (برای SoC های پرچمدار خود) که کوالکام نیز از آن بهره مند می شود ، پیوست.

تفاوت پردازنده های Exynos و Snapdragon در گوشی های پرچمدار سامسونگ چیست؟

اولین CPU عملکرد گرا که از پروژه CxC بیرون آمد ، به عنوان ARM Cortex X1 شناخته می شود و هر دو اسنپدراگون 888 و Exynos 2100 از آن استفاده می کنند (با کمی سفارشی سازی). به طور موثر ، نسل فعلی پردازنده های شاخص اگزینوس و کوالکام از آنجا که مبتنی بر ریز معماری یکسان هستند ، شباهت های زیادی دارند. این امر منجر به این شده است که Exynos بتواند از نظر عملکرد پردازنده تا حدودی با Qualcomm کنار بیاید.

با این حال ، منطقه ای که سامسونگ حتی با Exynos 2100 همچنان عقب است ، بخش گرافیک است. به این دلیل که Exynos از پردازنده گرافیکی ARMs Mali G78 برای گرافیک استفاده می کند ، در حالی که کوالکام از Adreno 660 خود استفاده می کند که به عملکرد بسیار بهتر شهرت دارد. اما سامسونگ برای مقابله با این موضوع یک آیس در آستین دارد.

در سال 2019 ، سامسونگ از همکاری با AMD برای آوردن پردازنده های گرافیکی موبایل به تراشه های سامسونگ اگزینوس خبر داد. در سال 2021 ، درست قبل از راه اندازی گلکسی S21 ، سامسونگ اعلام کرد که اولین پردازنده گرافیکی تولید شده از همکاری Samsung AMD در دست ساخت است. و اگر معیارهای عملکرد درز کار وجود دارد ، ممکن است یک هیولای عملکرد باشد که می تواند نه تنها GPU Adreno Qualcomm بلکه حتی GPU سفارشی کاملاً قدرتمند اپل را که در A14 Bionic SoC استفاده می کند ، از بین ببرد.

تفاوت پردازنده های Exynos و Snapdragon در گوشی های پرچمدار سامسونگ چیست؟

گرچه گفتن آن خیلی زود است ، اما این احتمال وجود دارد که نسل بعدی پرچم دار سامسونگ SoCs بتواند مطابقت داشته باشد و حتی از نظر عملکرد کاملاً جلوتر از پیشنهاد Snapdragon رقیب باشد.

اگر این اتفاق واقعاً رخ دهد ، یک چرخش عظیم برای سامسونگ محسوب می شود. همچنین این خبر خوبی برای میلیون ها کاربر Exynos است که مجبور شده اند کالای عینی فرومایه ای را برای چندین سال تحمل کنند در حالی که می دانند همان شرکت دستگاه مشابهی با SoC بسیار بهتر در بخشی دیگر از جهان می فروشد. و فقط شاید ، ما به آینده ای نگاه می کنیم که مصرف کنندگان نگران انتخاب بین Exynos یا Snapdragon SoC در پرچمداران سامسونگ نباشند.