چه چیزی باعث از بین رفتن درایو فلش شما می شود و چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید

درایوهای فلش برای انتقال پرونده ها بین رایانه های مختلف و به اشتراک گذاری راحت اطلاعات با دیگران است. با این حال ، درست مثل همه اشکال ذخیره سازی دیجیتال ، رسانه ها می توانند خراب شوند و شما می توانید اطلاعات ارزشمندی را از دست دهید. در صورت بروز چنین اتفاقی ممکن است برای بازیابی رسانه فلش خود به یک سرویس بازیابی اطلاعات حرفه ای نیاز داشته باشید.

با این وجود ، چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آسیب رساندن به رسانه فلش و محافظت از داده های خود ، انجام دهید. برای اینکه بدانید چه مراحلی برای جلوگیری از اتلاف داده ها لازم است ، مهم است که بدانید دقیقاً رسانه فلش چیست ، چگونه کار می کند و چه عواملی می تواند به آن آسیب برساند. بازیابی اطلاعات فلش می تواند یک فرایند پیچیده باشد ، بنابراین مراقبت مناسب از رسانه فلش بسیار حیاتی است.

رسانه فلش چیست؟

فلش مموری حافظه ذخیره سازی رایانه است که می تواند به صورت برقی پاک و دوباره نوشته شود. از فلش به عنوان حافظه در تعدادی از دستگاه ها از جمله تلفن های همراه ، دوربین های دیجیتال و دستگاه های پخش کننده MP3 علاوه بر درایوهای فلش USB استفاده می شود.

سه نوع اصلی از تراشه های فلش وجود دارد:

سلول تک لایه (SLC) – فقط یک بیت در هر سلول را می تواند نگه دارد. گرانترین نوع رسانه فلش ، فلش SLC از انرژی کمتری استفاده می کند ، سرعت نوشتن بیشتری دارد و هم برای کاربردهای صنعتی و هم برای نگهداری داده های مهم مناسب است

. سلول چند لایه (MLC) – در هر سلول دو بیت را نگه می دارد و دو برابر اطلاعات بیشتر را ذخیره می کند. از فلش MLC به طور معمول در محصولات مصرفی استفاده می شود. به طور کلی ارزان تر از رسانه SLC است ، اما دارای حد تحمل پایین تر و چرخه برنامه / پاک کردن کمتر در سلول است.

سلول سه لایه (TLC) – دارای سه بیت در هر سلول است. TLC ارزانترین نوع رسانه فلش است و چگالی بالاتری دارد. با این وجود سرعت خواندن و نوشتن کندتر و مقاومت بسیار کمتری دارد. معمولاً فقط محصولات سطح پایین حاوی رسانه های TLC هستند و برای ذخیره سازی اطلاعات مهم توصیه نمی شود.

رسانه فلش چگونه کار می کند

 رسانه های فلش هیچ قسمت متحرکی ندارند ، بی صدا و به سرعت کار می کنند و اندازه آنها نسبت به انواع دیگر رسانه های ذخیره سازی کوچکتر است. درایوهای فلش از صفحه های مدار چاپی تشکیل شده اند که با پوشش پلاستیکی یا لاستیکی پوشانده شده اند. آنها از طریق پورت های USB یا آداپتور مخصوص به کامپیوتر متصل می شوند. برای دسترسی به داده های درایو فلش ، در سیستم های رایانه ای مدرن ، نیازی به نصب درایورها یا راه اندازی مجدد سیستم نیست. آنها همچنین برای کار به منبع تغذیه اضافی نیاز ندارند.

درایو های فلش USB به دلیل کوچک بودن ، سرعت سریع و ظرفیت زیاد در مقایسه با سایر رسانه های قابل حمل ، هنگام انتقال پرونده ها به طور کلی نسبت به سایر رسانه های ذخیره سازی ترجیح داده می شوند.

چگونه Flash Media می تواند خراب شود

تقریباً به همان روشی که باتری قابل شارژ پس از گذشت چند صد چرخه شارژ خود را از دست می دهد ، اجزای فلش NAND نیز می توانند پس از هزاران چرخه نوشتن / پاک کردن ، توانایی حفظ اطلاعات را از دست بدهند. این معمولاً توسط فروشندگان قطعات به عنوان استقامت مشخص می شود. استقامت SLC Flash ده (10) برابر بیشتر از MLC Flash و بیست (20) برابر بیشتر از TLC است. این دلیل اصلی است که SLC Flash را درجه صنعتی Flash و MLC Flash را درجه مصرف کننده Flash می دانند. اساساً هرچه حافظه فلش شما پیرتر شود از قابلیت اطمینان آن کاسته می شود. این تخریب تدریجی نیازی به هیچ گونه وضعیت محیطی شدید یا آسیب جسمی ندارد.

در NAND Flash عامل شکست نیز وجود دارد که “حفظ” است. “احتباس” مدت زمانی است که سلول حالت برنامه ریزی شده خود را حفظ می کند درصورتی که تراشه تحت تعصب قدرت نباشد. این پارامتر به محیط خارجی بسیار حساس و بسیار وابسته است. دمای بالا تمایل به کاهش مدت زمان احتباس دارد. تعداد چرخه های خوانده شده انجام شده نیز می تواند این احتباس را کاهش دهد ، به ویژه در درایوهای TLC. چگالش ناشی از درجه حرارت بالا یا رطوبت زیاد نیز می تواند باعث کوتاه شدن صفحه مدار یا خوردگی تماس ها شود.

آسیب دیدن سیستم فایل درایو USB

یکی از مهمترین دلایل از دست رفتن اطلاعات درایو فلش USB ، حذف نادرست رسانه از رایانه یا دستگاه دیگر است. رایج ترین نتیجه در انجام این کار آسیب منطقی سیستم فایل است. به طور معمول ، در این شرایط درایو شما آسیب نمی بیند حتی اگر داده های شما از بین رفته باشد. اما در برخی موارد نادر ، حذف ناامن همچنین می تواند به سلول هایی آسیب برساند ، که اطلاعات داخلی درایو فلش را در اختیار دارند و توسط سیستم عاملها قابل دسترسی و تعمیر نیستند. برای استخراج اطلاعات پس از این نوع خرابی ، شما نیاز به کمک از یک متخصص خدمات بازیابی اطلاعات دارید. به همین دلیل ، بسیار مهم است که دستگاه را با خیال راحت از سیستم خارج کنید و هرگز درایو فلش USB را هنگام خواندن یا نوشتن اطلاعات از برق جدا نکنید.

نحوه جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات درایو فلش USB مانند تمام رسانه های ذخیره سازی ، بهترین راه ممکن برای جلوگیری از فاجعه ، پشتیبان گیری مکرر از همه اطلاعات مهم است. بدون پشتیبان گیری تأیید شده ، یک نقطه خرابی می تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات شودبرخی از مراکز بازیابی اطلاعات ممکن است بتوانند درایوهای فلش USB را بازیابی کنند ، اما این فرایند اغلب می تواند پرهزینه و وقت گیر باشد. پشتیبان گیری مناسب همیشه گزینه ارجح است. به دلیل محدودیت های فن آوری فلش ، از درایوهای فلش نباید برای پرونده هایی که مرتباً به روز می شوند استفاده شود. همچنین استفاده از فلش مموری قابل اعتماد مانند فلش SLC برای داده های مهم و برنامه های مهم نیز مهم است.

هنگام خواندن یا نوشتن درایو را از برق جدا نکنید. حذف اشتباه درایو فلش می تواند داده ها را خراب کند. اگر این مرحله مهم را دنبال نکنید ، بازیابی اطلاعات فلش ممکن است تنها گزینه شما باشد. ذخیره سازی رسانه های فلش در شرایط مناسب و قرار نگرفتن درایو فلش در معرض دما ، رطوبت یا فشار ، عملکرد درایو شما را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.