کابل تایپ سی چیست ؟ و چه مزیت های دارد؟

احتمالا این روزها با توجه به پیشرفت تکنولوژی در مورد جدیدترین تلفن های همراه ، تبلت ها و لپ تاپ ها نکته عجیبی را مشاهده کرده اید : اینکه در گاه های USB مستطیلی نوع A  دیگر از بین رفته اند و جای آن ها را اتصالات مستطیلی کوچکتر گرفته اند.که به آن USB-C  یا Type-C می گویند.

کابل تایپ سی چیست ؟ و چه مزیت های دارد؟

در حالی که بسیاری از مدل های iPhone و iPad با اتصال اختصاصی Lightning اپل سازگار است ،  اکنون بخشی از اکثر لپ تاپ ها ، تلفن های همراه و تبلت ها امروز با USB-C ساخته شده اند.  حتی جدیدترین MacBook ها و Chrome book ها نیز بخشی از حرکت به سمت USB-C هستند.

USB-C چیست؟

USB-C یک اتصال استاندارد در صنعت برای انتقال داده ها و برق از طریق یک کابل است. اتصال USB-C توسط انجمن پیاده سازان USB (USB-IF) ، گروه شرکت هایی که استاندارد USB را طی سال های متمادی تولید و تأیید کرده اند ، توسعه داده شده است.

 USB-IFبیش از 700 شرکت در عضویت خود دارد ، از جمله اپل ، دل ، HP ، اینتل ، مایکروسافت و سامسونگ

کابل تایپ سی چیست ؟ و چه مزیت های دارد؟

USB Type-Cکه معمولاً فقط به آن USB-C گفته می شود ، یک رابط نسبتاً جدید برای انتقال داده و نیرو به و از دستگاه های جدید است. از آنجا که دوشاخه USB-C متقارن است ، می توان آن را به هر طریقی وارد کرد زیرا هر دو طرف آن به یک شکل است نیازی نیست که شما هنگام وارد کردن آن به پورت دستگاه خود بخواهید به دنبال سری درست آن بگردید.

 USB-Cبا چندین فناوری جدید قدرتمند از جمله Thunderbolt و USB Power Delivery ارتباط نزدیکی دارد که می تواند طرز فکر ما را در مورد تجهیزات و کار در دفتر ، جاده یا خانه را تغییر دهد.

اکثر پورت های USB-C بر اساس استاندارد انتقال داده USB 3.1 نسل دوم ساخته شده اند که می تواند از نظر تئوری، داده ها را با سرعت حداکثر 10 گیگابیت بر ثانیه – دو برابر سریع تر از USB 3.0 و نسل اول USB 3.1 که هر دو با سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه ارائه می دهند ، ارائه دهد.

نکته اصلی این است که دستگاه هایی دریافت کنید که عبارتند از “USB 3.1 Rev 2” ، “USB 3.1 Gen 2″، “SuperSpeed ​​USB 10Gbps” یا “SuperSpeed ​​+” تا از مشخصات سریع تر پشتیبانی کنند.

برای اطمینان از اینکه داده ها با سرعت بیشتری عبور می کنند ، همیشه کابل های با کیفیت بالا تهیه کنید. آنها اغلب دارای نشان SuperSpeed ​​و یک “10” بر روی خود هستند تا نشان دهند توانایی حرکت 10گیگابیت بر ثانیه را دارند.

علاوه بر این ، USB-C از مشخصات USB Power Delivery (USB PD) پشتیبانی می کند. پورت USB 2.0 می تواند فقط 2.5 وات نیرو تأمین کند ، تقریباً برای شارژ کردن تلفن ، به آرامی کافی است.

USB 3.1 این رقم را به حدود 15 وات افزایش می دهد. اما USB PD می تواند تا 100 وات نیرو را تحویل دهد ، بیش از شش برابر توان USB 3.1. این امکان برای پروژکتورهای مجهز به لپ تاپ مبتنی بر USB-C را فراهم می کند ، اما امروزه بیشتر از آن برای شارژرهای پرقدرت و باتری خارجی استفاده می شود.

مورد بعدی: USB4

با پذیرش USB-C به عنوان اتصال واقعی امروز ، مرحله بعدی USB4 است. این می تواند تا 40گیگابیت بر ثانیه حرکت کند ، حداقل 15 وات برای لوازم جانبی تأمین می کند و از دو نمایشگر K4 یا یک صفحه نمایش K8 پشتیبانی می کند. به اعتبار خود ، USB4 با اتصال کوچک مستطیلی که USB-C به دنبال خود آورده است ادامه خواهد داد و با دستگاه های موجود از جمله USB 2.0 کار خواهد کرد.(اگرچه به آداپتور مناسب برای دستگاه های فاقد پورت USB-C نیاز دارید)

مزایای پورت نوع C :

  • پورت Type-C از درج معکوس پشتیبانی می کند ، در حالی که می توان کابل را از هر دو جهت وارد کرد.
  • در مقایسه با سایر انواع پورت ، پورت Type-C می تواند داده ها را با سرعت بالاتری انتقال دهد.پورت Type-C با عملکرد USB 3.1 Gen1 قابلیت انتقال فیلم K4را دارد.
  • پورت Type-C می تواند جریان های نسبتاً بزرگتری را تأمین کند و جریان شارژ را از A3تا 5 Aپشتیبانی کند. کابل داده Type-C با عملکرد PD توانایی تأمین برق کامپیوتر را دارد.
  • پورت Type-C بسیار امن ، خوش ساخت و قابل اطمینان است.

آیا USB-C مانند میکرو USB است؟

کابل تایپ سی چیست ؟ و چه مزیت های دارد؟

اتصال USB-C در نگاه اول شبیه رابط micro USB به نظر می رسد ، هر چند از نظر شکل بیضی و کمی ضخیم تر است تا بتواند بهترین ویژگی یعنی قابلیت انعطاف پذیری را داشته باشد.

کابل تایپ سی چیست ؟ و چه مزیت های دارد؟

همانند لایتنینگ و MagSafe ، اتصال USB-C دارای جهت بالا و پایین نیست. کانکتور را به درستی خط کشی کنید و برای اتصال به برق مجبور نیستید که آن را دور بزنید. کابل های استاندارد نیز در هر دو انتها رابط یکسانی دارند ، بنابراین نیازی نیست که بفهمید کدام انتها به کجا می رود. این مورد در مورد تمام کابلهای USB که ما طی 20 سال گذشته استفاده کرده ایم وجود نداشته است.