Wi-Fi Direct چیست و چگونه از آن در Android استفاده می کنید؟

تلفن های هوشمند مدرن با ویژگی هایی کاملاً شلوغ و قابل حمل هستند و به معنای واقعی کلمه می توانند هر کاری را در زیر آفتاب انجام دهند. با این حال ، نتیجه ناخواسته این است که بسیاری از این ویژگی ها در زیر منوها پنهان می مانند و هرگز به طور کامل از پتانسیل کامل آن ها استفاده نمی شود. Wi-Fi Direct نمونه بارز این موضوع است. در این مقاله ، توضیح می دهیم که Wi-Fi Direct چیست و به شما می گوییم که حتی بدون این که بدانید ممکن است از این ویژگی استفاده کرده باشید.

Wi-Fi Direct چیست؟

ساده ترین راه برای توضیح این که Wi-Fi Direct چیست این است که به شما بگوییم نوعی ارتباط مستقیم ، دستگاه به دستگاه است. برخلاف Wi-Fi “معمولی” که برای اتصال به دستگاه متمرکز به چندین دستگاه نیاز دارد (مانند روتر) ، Wi-Fi Direct به کاربران امکان می دهد مستقیماً یک دستگاه را به دستگاه دیگر متصل کنند (از این رو اصطلاح Direct). دلیل این که Wi-Fi Direct نامیده می شود این است که از پروتکل های امنیتی مشابه Wi-Fi معمولی ما (WPS و WPA / WPA2) استفاده می کند.

Direct را می توان نوعی Wi-Fi نسل دوم دانست ، زیرا به دستگاه های سازگار که اتصال اینترنتی خود را ندارند امکان برقراری ارتباط متقابل با آن هایی را که (Hotspots ، مودم یا روترها) برقرار می کنند ، می کند. به لطف Wi-Fi Direct ، می توانید یک شبکه بی سیم بین چندین دستگاه ایجاد کنید. علاوه بر این ، می توانید از Wi-Fi Direct در ترکیب با Miracast برای پخش فیلم روی دستگاه دیگری که دارای صفحه نمایش است استفاده کنید. جدیدترین نسل Wi-Fi Direct نیز با NFC سازگار است.

Wi-Fi Direct به طور گسترده ای توسط مجموعه وسیعی از دستگاه ها پشتیبانی می شود – به ویژه تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، لپ تاپ ها ، دوربین های دیجیتال و تلویزیون ها. سامسونگ گلکسی اس (در سال 2010 راه اندازی شد) یکی از اولین گوشی های هوشمندی بود که این ویژگی را به همراه داشت و با شروع Android 4.0 Ice Cream Sandwich ، تمام گوشی های هوشمند اندرویدی این ویژگی را به صورت بومی دارند. در صورتی که از خود تعجب می کردید ، محصولات اپل از ویژگی Wi-Fi Direct نیز پشتیبانی می کنند به جز این که آن ها ترجیح داده اند نام آن را به AirDrop و AirPlay تغییر دهند.

Wi-Fi Direct چیست و چگونه از آن در Android استفاده می کنید؟

به زبان ساده تر ، Wi-Fi مستقیم به دستگاه های فاقد اتصال اینترنتی خود اجازه می دهد تا به دستگاهی متصل شوند. در مورد تلفن های هوشمند و دستگاه های اندرویدی ، می توانید آن ها را بهم متصل کرده و بدون دردسر کابل ها سریع پرونده ها را انتقال دهید. بنابراین ، آیا Wi-Fi Direct فقط یک نسخه تجلیل شده از بلوتوث است؟ خوب ، بله و نه مزیت استفاده از Wi-Fi Direct نسبت به بلوتوث این است که دامنه Wi-Fi و سرعت انتقال به طور قابل توجهی بالاتر از بلوتوث است. بنابراین ، به طور خلاصه اگر می خواهید راهی بهتر برای ارسال فایل از یک دستگاه به دستگاه دیگر داشته باشید ، از Wi-Fi Direct استفاده کنید.

Wi-Fi Direct برای چه استفاده می شود؟

از سال 2021 ، این ویژگی برای طیف وسیعی از برنامه ها از اشتراک فایل و انتقال داده تا اشتراک صفحه و حتی بازی با هم متفاوت است. بیایید نگاهی به برخی موارد استفاده با مثال بیندازیم.

  1. اشتراک فایل بین تلفن ها

به اشتراک گذاری پرونده های بزرگ بین تلفن های هوشمند چند سال پیش خیلی ساده نبود. تنها گزینه هایی که داشتید بلوتوث و کابل بود. در حالی که استفاده از بلوتوث هنگام ورود به پرونده های کوچک مشکلی نداشت ، استفاده از آن برای به اشتراک گذاشتن پرونده های بزرگتر به معنای انتظار چندین دقیقه (یا ساعت ها) برای تکمیل انتقال بود. انتقال داده ها با استفاده از کابل ها سریع تر بود اما پس از آن دست و پا گیر بود. با وجود ظهور Wi-Fi Direct ، انتقال پرونده های بزرگ بین تلفن های هوشمند (و حتی لپ تاپ / کامپیوتر) بسیار آسان شده است. برای یادگیری نحوه انتقال پرونده ها با استفاده از Wi-Fi Direct ، لطفاً بخش بعدی ما را بررسی کنید.

از اشتراک Wi-Fi برای انتقال سریع داده ها از تلفن قدیمی به تلفن جدید هنگام تنظیم برای اولین بار استفاده می شود.

Wi-Fi Direct چیست و چگونه از آن در Android استفاده می کنید؟
  1. چاپ بی سیم

اکثر چاپگرهای مدرن از Wi-Fi Direct پشتیبانی می کنند در نتیجه آن ها را قادر می سازد بی سیم با رایانه ها و تلفن های هوشمند ارتباط برقرار کنند و به راحتی کارهای چاپ بی سیم را انجام دهند.

  1. بازی کردن و به اشتراک گذاری صفحه

از دیگر مناطقی که ما شاهد استفاده گسترده Wi-Fi Direct بوده ایم ، می توان به بازی های آفلاین ، تلفن های هوشمند از نزدیک و اشتراک گذاری صفحه اشاره کرد. درست شنیدی ویژگی اشتراک صفحه بی سیم که توسط تلفن شما پشتیبانی می شود از Wi-Fi Direct برخوردار است. برخی از بازی ها وجود دارند که از همین ویژگی استفاده می کنند و به کاربران امکان می دهد بدون نیاز به اتصال به اینترنت بازی های چند نفره را انجام دهند.

نحوه تنظیم Wi-Fi Direct

هر تلفن هوشمند اندرویدی که از اندروید 4.0 به بالا استفاده می کند از قابلیت Wi-Fi Direct برخوردار است (موارد استثنایی بسیار نادر را نشان دهید). در حالی که رابط های کاربری سیستم ممکن است متفاوت باشد ، تنظیم این قابلیت نسبتاً ساده و در تمام دستگاه ها یکپارچه است. Wi-Fi Direct تا همین اواخر پشتیبانی محلی برای انتقال فایل ارائه نمی داد. به لطف یک ویژگی تازه معرفی شده به نام Nearby Share ، دیگر چنین نیست. Google همچنین برنامه خاص خود به نام ‘Files’ را دارد که شامل قابلیت انتقال پرونده (که از Wi-Fi Direct استفاده می کند) است.

اکثر تلفن های هوشمند مدرن نیازی به فعال کردن دستی Wi-Fi Direct ندارند. وقتی Wi-Fi را روشن می کنید ، این ویژگی به طور خودکار روشن می شود. برای بررسی وضعیت Wi-Fi Direct در دستگاه خود ، به تنظیمات -> شبکه و اینترنت -> Wi-Fi -> تنظیمات برگزیده Wi-Fi بروید و سپس روی Wi-Fi Direct ضربه بزنید. تلفن هوشمند شما شروع به اسکن دستگاه هایی می کند که می توانید به آن ها متصل شوید.

Wi-Fi Direct چیست و چگونه از آن در Android استفاده می کنید؟

برخلاف بلوتوث ، هیچ دکمه یا مورد دیگری وجود ندارد که برای روشن کردن Wi-Fi Direct باید روی آن ضربه بزنید. Wi-Fi Direct در لحظه اتصال به اینترنت پایدار فعال می شود. این بدان معنا نیست که Wi-Fi Direct همیشه روشن است. تلفن هوشمند شما اسکن دستگاه های اطراف را شروع می کند تا وقتی روی برگه Wi-Fi Direct ضربه می زنید ، به آن متصل شود.

مهم: همچنین باید Wi-Fi را مستقیماً روی لپ تاپ ، تلویزیون ، چاپگر یا هر دستگاهی که به آن متصل هستید روشن کنید و همچنین با استفاده از مراحل بالا آن را روی تلفن هوشمند خود فعال کرده باشید.

آیا قبل از خواندن این مقاله از ویژگی مستقیم Wi-Fi در تلفن هوشمند خود استفاده کرده اید؟ البته ، اگر در مورد این موضوع سوالی دارید ، آن ها را در زیر در نظرات برای ما بگذارید!